Sprawdzenie konstrukcji drukarki 400x400x400

Tematy dotyczące mechanicznej konstrukcji drukarki
keeper

Sprawdzenie konstrukcji drukarki 400x400x400

Postautor: keeper » 13 lut 2017, 9:01

Cześć,
jestem tu nowy i nie wiem czy gdzieś nie ma "przywitalni" jeśli zrobiłem błąd zamieszczając tu swój pierwszy wpis, proszę o wybaczenie. Chciałbym prosić Was koledzy/koleżanki o sprawdzenie projektu pod względem mechanicznym oraz dobranymi podzespołami.
Główne założenia
pole robocze 400x400x400
przyspieszenia max 3m/s^2
prędkość osi X/Y 6000mm/min
Zamierzony osprzęt
silniki korkowe 1,9 N/m x 3
napęd śrubą kulową osi Z śruba 16x5 z przełożeniem na pasku
napęd osi X/Y paski GT3, kółka pasków HTD5M szerokość 15mm
napęd bramy z przełożeniem 1:2
grubość prowadnic Z/Y fi 20 oś X fi16
obudowy łożysk sma20guu przerobione na możliwość kasowania luzu wkład łożyska ślizgowe dedykowane do druker 3d firmy IGUS
napinanie pasków za pomocą fasolek w mocowaniach silników ( oś Y za pomocą płytek do pasków)
Extruder mk8 full metal.
Komora z regulacją temperatury, chłodzenie wydruku za pomocą świeżego powietrza z zewnątrz.
Podgrzewany stół zrobiony szyby, drutu kanthal i izolacji termicznej
sterowanie pikocnc ver. E + regulatory temperatury PID dla extrudera oraz zwykły inercyjny termostat dla stołu i komory
konstrukcja blacha czarna 2mm + kątowniki wycięte na laserze i wygięte też z blachy 2mm,
link z pdf 3D do dysku google
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
POZDRAWIAM !!

keeper

Re: Sprawdzenie konstrukcji drukarki 400x400x400

Postautor: keeper » 13 lut 2017, 19:58

Naprawdę nikt nic nie pomoże w sprawie projektu? Jakieś sugestie bardzo miłe widziane, to moja pierwsza drukarka więc nie wiem na co się nastawić i jak sprawę ugrysc. Moje poprzedni konstrukcje to frezarki i to jedyne doswiadczebie.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 13 lut 2017, 20:27

keeper pisze:Cześć,
jestem tu nowy i nie wiem czy gdzieś nie ma "przywitalni" jeśli zrobiłem błąd zamieszczając tu swój pierwszy wpis, proszę o wybaczenie.

No zrobiłeś błąd, bo to zdychające już forum;) Wrzuć konstrukcję na fabrykator, większość ludzi zajmująca się nietypowymi konstrukcjami się tam przeniosła:)

Poza tym, oczekujesz odpowiedzi w 10 godzin?:)

keeper

Postautor: keeper » 13 lut 2017, 20:35

Nie wiem, pytania z serji dla czego moja drukarka zrobiona z 2 drutów i sklejki a silniki podłączone za pomocą skrętki komputerowej nie trzyma wymiarów jakoś w ciągu kilku godzin mają dopowiedz :) . Oczywiście muszę się liczyć z Tym że moje pytanie może zostać bez odpowiedzi.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 13 lut 2017, 22:23

No dobra...
Gdzie będą silniki i osprzęt? Chcesz grzaną komorę - musisz przewidzieć, że silniki oraz głowica będą wymagać chłodzenia z zewnątrz.
Ekstruder MK8 brzmi jak tytuł z aliexpress. Inwestując w taką konstrukcję nie oszczędzaj i dorzuć te 100zł-150zł do czegoś konkretnego.
Łożyska z IGUSa wcale nie wychodziły ludziom bezluzowe, trochę było na ten temat wypowiedzi na fabrykatorze, polecam poszukać. Przy takich wymiarach ja osobiście wolałbym hiwin lub podobne prowadnice liniowe, o wiele łatwiej byłoby wszystko zgrać, choć tu już koszt dużo wyższy.
Druty oporowe podobno kiepsko się nadają na grzanie stołu - udane konstrukcje własnej roboty zwykle opierają się na rezystorach.
Firmware - dlaczego pikocnc a nie stworzony z myślą o drukarkach 3d repetier czy marlin?

Awatar użytkownika
marcino

Postautor: marcino » 13 lut 2017, 22:29

Te 400x400x400 to pole robocze ?? ;) jeśli tak to bym zrobił Z na SMA10LUU lub LMK10UU krótkie lub LMK10LUU długie fi prowadzenia zależy od wagi stołu, może będzie trzeba 12-14 jeśli ma być jednostronnie prowadzenie (sztywność to podstawa)
Mam takie rozwiązanie stolik 200x200 na prowadzeniu LMK10LUU napęd centralnie miedzy prowadnicami na przełożeniu 18 zębatka silnik X 32 zębatka śruba pociągowa i pasek...działa b.dobrze

sugestia tak na pierwsze spojrzenie, zmniejszy się obudowa w Z lub będzie 500 :)

edit: co do stołu to mam takie rozwiązanie gres polerowany trzyma temperaturę na całej powierzchni stabilnie, zasilanie 24V
pozdrawiam Marcin

keeper

Postautor: keeper » 14 lut 2017, 6:32

Bardzo dziękuje:)
Co do grzanej komory, elektronika będzie na zewnątrz, silniki w temperaturze około 80 stopni tracą 1/3 momentu ale specjalnie nie oczekuje wielkich przyspieszeń więc powinny sobie dać radę, głowica tak jak pisałem będzie miała dostarczone powietrze z zewnątrz. Grzanie stołu rezystorami w obudowie ceramicznej (te takie 5-10W) w których jest drut oporowy będzie tak samo sprawne jak zrobienie stołu np z 2 warst szyby w której jest rozłożony kanthal. Takie rezystory trzeba przykleić do płyty alu żeby równomiernie się nagrzewała a jak wiadomo alu ma dużą rozszerzalność cieplną i sztywne mocowanie takiej płyty do wzmocnień i prowadnic będzie powodowało jej wypaczanie. Prowadnice szynowe wymagają bardzo dokładnej obróbki pod szynę, w dodatku jak się weźmie takiego hiwina w rękę np 15nastke i bardzo powoli przesuwa to czuć drgania pochodzące od bieżni i kulek a to pewnie widać na wydruku w dodatku prowadnice trzeba do czegoś mocować a wałki tylko podeprzeć na końcu. Luz na igusach jest i wiem o tym dobrze, zwłaszcza na tych małych średnicach dla tego po obliczeniu żywotności takich łożysk na wzorach dostępnych na stronie igusa i parametrach w jakich takie łożyska będą pracować są przewymiarowane do średnic fi 20 i fi 16. Jeszcze nie spotkałem takiego łożyska liniowego (tego z kulkami w środku ) żeby można było skasować luz bez zwiększania oporów i specyficznego chrupania poniżej średnicy fi 25-fi30. Na razie muszę lecieć do pracy, zastanowię się nad tym co koledzy napisali raz jeszcze.
Pozdrawiam

kaloria

Postautor: kaloria » 22 lut 2017, 15:20

Na szybko - nie rób tego. Mozna wiele na NIE napisać na podstawie tych czterech obrazków i togo co przed nimi napisałeś. Dobrze że nie mog© tego PDFa otworzyć, bo było by jeszcze więcej.
Krótko i konstruktywnie - skasuj ten projekt i zacznij od nowa. Zapamiętaj swoje obecne założenia i ich nie powtarzaj.

Na więcej obecnie nie mam czasu. Jeśli będzie trzeba i będzie czas, to będzie można trochę rozwinąć.

keeper

Postautor: keeper » 23 lut 2017, 9:38

Może na szybko podasz chociaż kilka tych nie, tak bym mógł robić nowy projekt omijając jakieś błędy. Trudno uczyć się na cudzych błędach czytając taki post z którego nic nie wynika. Biorę sobie na poważnie Twoją wypowiedz. Kilka frezarek zaprojektowałem i zrobiłem, chodzą przemysłowo już kilka miesięcy, drukarki nigdy nie robiłem ani nie projektowałem wcześniej więc trudno mi powiedzieć co może być nie tak z konstrukcją. Za ciężka? za wiotka? za małe odległości pomiędzy wózkami ? źle dobrane mechanicznie łożyska? nie możliwość wykonania elementów ?

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 23 lut 2017, 9:56

Tak na szybko: drukarka 3D pracuje z dużo większymi prędkościami w osiach X/Y niż frezarka, w związku z tym "walczy się" z ograniczeniem masy tych osi, a Ty "zaszalałeś" z tymi masami i to bardzo :o
Nie do końca wiadomo (z rysunku) jaki układ napędu osi X/Y będzie w tej drukarce :roll: więc trudno się wypowiadać o "wadach konstrukcji".
Pozdrawiam, Artur

Wróć do „Mechanika”